dom letniskowy a mieszkalny różnice

Dom letniskowy a mieszkalny – różnice

Choć domki letniskowe, całoroczne i mieszkalne na pierwszy rzut oka mogą wyglądać tak samo, to jednak charakteryzują je różne cechy.

Przede wszystkim domek letniskowy można wybudować bez pozwolenia na budowę, oczywiście jeśli budynek spełni pewne warunki. Ponadto dom mieszkalny buduje się zupełnie inaczej niż wakacyjny domek letniskowy. Czym różni się dom mieszkalny od domków letniskowych i kiedy należy ubiegać się o pozwolenie na budowę domu?

Domy letniskowe i mieszkalne – czym się różnią?

Zwykle po kupnie pięknej działki rekreacyjnej w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad wybudowaniem na niej nieruchomości. Wówczas niektórzy decydują się na większy budynek wolnostojący – dom mieszkalny – lub mniejszy, przeznaczony do sezonowego wypoczynku domek letniskowy (lub dom całoroczny).

Czym są dom mieszkalny i domek letni?

Przepisy mówią, że cyt. “przez budynek mieszkalny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.”

Przepisy jasno informują, że w przypadku budynku mieszkalnego mamy do czynienia ze stałym zamieszkaniem. Główną cechą domu mieszkalnego jest wykorzystywanie do celów mieszkalnych co najmniej 50% jego powierzchni. Z kolei w domku letniskowym nie ma możliwości stałego zamieszkania, a sam budynek służy do okresowego wypoczynku. To z kolei wpływa na regulację zasad dotyczących budowy obu budynków.

domek letniskowy

Budowa domu mieszkalnego a letniskowego

Proces budowy każdego z budynków wymaga przestrzegania konkretnych procedur. Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie jest przeznaczenie wykupionego gruntu. Mówi o tym tzw. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (jeśli go nie ma, należy poszukać informacji w wydawanej przez urząd miasta Decyzji o warunkach zabudowy).

W planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy informacje dotyczące terenu i jego kształtowania się w kolejnych latach. Dokument reguluje m.in. takie kwestie jak wysokość budynku, kąt nachylenia połaci dachowej, czy ogólne przeznaczenie inwestycji. Wówczas jeśli prawo mówi, że na danej działce budowlanej można zrealizować inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego, to w takim przypadku powstający obiekt musi mieć określony zgodnie z planem zagospodarowania charakter. Podobnie jest z domem letniskowym.

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno budowę całorocznych mieszkalnych domów z drewna, jak i sezonowych domków rekreacyjnych. Domy z bali stają się nieodłącznym elementem krajobrazu już nie tylko w górach, ale także w centrum Polski i nad morzem. Poza ekologią ich największymi zaletami są przede wszystkim oryginalny wygląd, doskonałe właściwości termoizolacyjne i akustyczne, oraz zdecydowanie krótszy czas budowy niż w przypadku standardowych murowanych budynków.

 

domy z bali

Domek rekreacyjny i jego budowa traktowane są mniej rygorystycznie niż budynki przeznaczone do stałego zamieszkania. Zgodnie z prawem domy mieszkalne muszą być wyposażone w instalacje grzewcze, niezbędne w przypadku ochłodzenia pomieszczeń w sezonie zimowym, zaś w domku letniskowym nie ma takiego obowiązku. Wówczas właściciel samodzielnie podejmuje decyzję, w jaki sposób chciałby ogrzać pomieszczenia.

Ponadto mieszkalne domy całoroczne muszą mieć określoną maksymalną wartość przenikania ciepła przez przegrody i powinny w projekcie zawierać wiatrołap. Co więcej, w domu mieszkalnym pomieszczenia muszą mieć wysokość co najmniej 250 cm, zaś w domu letniskowym wystarczy 220 cm. To z kolei przekłada się na zaoszczędzenie miejsca i możliwość praktycznego zagospodarowania każdej wolnej przestrzeni.

W momencie gdy w planie budowy znajduje się poddasze użytkowe, wówczas budynek mieszkalny musi zawierać schody spełniające warunki Prawa budowlanego. W budynku letniskowym możliwa jest budowa antresoli, która nie jest traktowana jako dodatkowe piętro, co umożliwia zaprojektowanie na niej np. sypialni bez konieczności zgłaszania budowy budynku piętrowego. Kiedy jednak konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę domku letniskowego?

Domek letniskowy a pozwolenie na budowę

W 2015 roku przepisy Prawa budowlanego uległy zmianie. Wówczas ustalono, że pozwolenie na budowę domku letniskowego nie będzie wymagane, o ile budynek spełni kilka podstawowych warunków. Warto zaznaczyć, że domkiem letniskowym można nazwać także rekreacyjny domek całoroczny, co reguluje Prawo budowlane.

Aby rozpocząć budowę bez pozwolenia, przede wszystkim powierzchnia domu letniskowego nie może przekraczać 35 m2. Ponadto dom rekreacyjny lub całoroczny musi być budynkiem wolnostojącym i musi posiadać tylko jedną kondygnację – musi to być więc domek parterowy. Co ważne, aby pozwolenie na budowę nie było potrzebne, domek letniskowy musi być jedynym budowanym na każde 5 arów działki. Jeśli budynek spełnia powyższe warunki zabudowy, wówczas wystarczy zgłosić planowaną budowę do Starostwa Powiatowego.

W dokumentach należy zawrzeć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, projekt budowlany (szkic), mapę ewidencyjną oraz formularz zgłoszenia, w którym określa się zakres prac budowlanych i planowany termin ich rozpoczęcia.

dom mieszkalny a letniskowy

Czy można zmienić dom letniskowy na mieszkalny?

Domki letniskowe buduje się głównie w celach rekreacyjnych, jednak zmiana ich przeznaczenia na stałe mieszkanie nie jest niemożliwa. Konieczne będzie złożenie odpowiednich dokumentów i wniosków w Starostwie Powiatowym. Ponadto, po uzyskaniu zgody na zmianę, należy przebudować budynek w taki sposób, aby spełniał on cechy domu mieszkalnego.

Domek letniskowy – czy warto budować?

Zarówno sezonowy, jak i całoroczny domek letniskowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają wypoczynek na działce rekreacyjnej. Budowa takiego domku to coraz częściej wybierana opcja przez osoby, które posiadają już własne mieszkanie lub dom i zależy im na zaaranżowaniu miejsca do wypoczynku z dala od zgiełku. Warto mieć na uwadze, że budowa domu letniskowego jest szybka i nie pochłania dużej ilości środków, w przeciwieństwie do domu mieszkalnego. Ponadto, mając na uwadze przepisy Prawa budowlanego, można stworzyć projekt niewymagający ubiegania się o zgodę na jego budowę.

Co więcej, własny domek letniskowy to możliwość urlopu w każdym terminie, bez konieczności szukania miejsca do wypoczynku, nawet w sezonie wysokim. Warto pamiętać, że nieużywany domek można wynająć, co jest doskonałą okazją do dodatkowego zarobku.

Podsumowanie

Domy rekreacyjne i mieszkalne różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale także warunkami budowy, uregulowanymi Prawem budowlanym. Dom mieszkalny wymaga konkretnej konstrukcji i instalacji grzewczych, podczas gdy domek letniskowy może zostać wybudowany nawet bez pozwolenia. Niezależnie od planów na inwestycję, podstawą jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i ustalenie, czy wymarzony budynek będzie mógł stanąć na danym terenie.

Najnowsze na blogu

4.9/5 - (11 votes)