więźba dachowa na tle nieba

Więźba dachowa – czym jest, jakie są rodzaje i ile kosztuje?

Więźba dachowa to jeden z ostatnich elementów stanu surowego nowo powstających budynków. Ale jest także kluczowym dla sposobu, w jaki pracuje sam dach i cały budynek. Więźba dachowa pełni kilka niezwykle istotnych zadań, a na jej wykonaniu nie wolno oszczędzać. Zastanawiasz się nad budową własnego domu? Zobacz, czym jest więźba dachowa, jakie są jej rodzaje i ile będzie ona kosztowała.

Czym jest więźba dachowa i jakie funkcje spełnia?

Więźba dachowa to konstrukcja dachu – jego drewniany szkielet, na którym montuje się pozostałe części, czyli pokrycie. W znakomitej większości przypadków wykonuje się go z litych elementów drewnianych i składa na placu budowy, ale dostępne są również więźby prefabrykowane – w przypadku tej technologii elementy więźby dachowej składane są w fabryce i dopiero potem transportowane na miejsce docelowe.

Zadaniem konstrukcji dachu jest nie tylko tworzenie podpory dla pokrycia, ale także przenoszenie obciążeń z niego na konstrukcje nośne budynku. Musi być więc solidna i tak zaprojektowana, aby wszelkie obciążenia równomiernie się rozkładały.

Rodzaje więźby dachowej

Więźbę dachową można skonstruować na kilka różnych sposobów. Jej rodzaj powinien zostać dopasowany do różnych parametrów budynku i jego otoczenia:

  • wielkości budynku i
  • rozpiętości dachu,
    jego lokalizacji i ewentualnych obciążeń,
  • ważny jest też kąt nachylenia dachu,
  • rodzaj pokrycia dachowego,
  • wymiary okien dachowych i ich rozmieszczenie.

Na domach jednorodzinnych zwykle stosuje się jedno z trzech typowych rozwiązań:

  • więźba krokwiowa – więźbę krokwiową stosuje się w przypadku dachów, których rozpiętość wynosi maksymalnie 7 m, a nachylenie połaci od 30 do 50%. To najprostszy typ konstrukcji. Każda z kroki opiera się na zaledwie dwóch punktach podparcia – murłatach i kalenicy;
  • więźba krokwiowo – jętkowa – konstrukcję więźby dachowej stanowią w tym przypadku krokwie, murłaty, jętki ułożone poziomo w połowie długości krokwi i wiatrownice. Stosuje się je w budynkach o rozpiętości dachu od 7 do 11 metrów i nachyleniu od 35 do 60%. Doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym, bowiem jętki mogą pełnić rolę belek stropowych;
  • więźba płatwiowo – kleszczowa – przeznaczona dla większych budynków, których rozpiętość dachu wynosi ponad 11 metrów oraz nachyleniu od 6 do 70%. Stosuje się tu dodatkowe podparcie krokwi w postaci płatwi i słupów. Całość jest dodatkowo usztywniona przez podwójne belki łączące końce słupów – to tzw. kleszcze.

Warto wiedzieć, że analogiczne zasady obowiązują jeśli chodzi o domy z bali, które są coraz chętniej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem.

Materiały, z których powstaje więźba dachowa

Tradycyjnie do budowy więźby dachowej używa się drewna – najczęściej sosnowego, świerkowego, modrzewiowego lub jodłowego. Jest to materiał trwały i wytrzymały, który pod warunkiem prawidłowej konserwacji posłuży przez całe dziesięciolecia. Nadaje się zarówno na więźbę dachową płatwiowo – kleszczową, krokwiowo – jętkową jak i krokwiową.

W przypadku więźby prefabrykowanej używane jest drewno klejone BSH. Projektowanie takich więźb odbywa się z wykorzystaniem maszyn cyfrowych, które są obsługiwane przez osoby dysponujące uprawnieniami konstrukcyjnymi. W fabryce z elementów scalanych płytkami kolczastymi wykonanymi z blachy stalowej powstają moduły, które następnie transportowane są na plac budowy i łączone w całość. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i uzyskać elementy precyzyjnie dopasowane do siebie, ale ma też stosowną cenę.

Poza samym drewnem potrzebne będą również elementy łączące poszczególne komponenty krokwi. W tym celu używa się różnego rodzaju gwoździ, wkrętów i śrub.

Wytrzymałość więźby dachowej

Więźbie dachowej stawiać się powinno szczególnie wysokie wymagania – ma ona znieść ciężar nie tylko pokrycia dachowego (dachówka, blachodachówka lub gonty drewniane, a do tego również materiały izolacyjne i okna dachowe), ale także podmuchy wiatru, oraz oczywiście ciężar zalegającego śniegu.

dom z więźbą dachową w przygotowaniu

Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup materiałów i wykonanie więźby, należy dokonać obliczeń wytrzymałościowych planowanej konstrukcji. Do obliczeń tych wykorzystuje się szereg różnych danych, na przykład strefę obciążenia śniegiem – w większości regionów spodziewany ciężar zalegającego śniegu wynosi od 100 do 150 kg na metr kwadratowy, ale już w rejonach górskich wartość ta wzrasta do 200 kg na metr kwadratowy.

Parametrami służącymi do wykonania obliczeń są między innymi rodzaj planowanego pokrycia dachu, kąt jego nachylenia i rozpiętość czy jego lokalizację i związaną z nią strefę wiatrową. Na tej podstawie można dopiero zaprojektować krokwie, wiązary dachowe, murłaty, płatwie i inne elementy stanowiące konstrukcję – ich przekroje, długość krokwi czy kąty łączenia.

Montaż dachu

Od poprawności tych obliczeń i jakości drewna użytego do wykonania elementów konstrukcji zależeć będzie jej wytrzymałość i żywotność. Ale również od właściwego jej montażu – ma on ogromne znaczenie. Warto nawiązać kontakt z doświadczonym kierownikiem budowy, który będzie nadzorował przebieg prac.

Czy można zamontować dach samodzielnie? Do montażu dachu dobrze jest skorzystać z pomocy ekipy specjalistów. Jedna osoba zdecydowanie sobie z tym zadaniem nie poradzi. Trzeba również pamiętać, że jest to zadanie pod każdym względem trudne, a skutki niedopatrzenia czy pomyłki mogą być tragiczne i kosztowne.

Ile kosztuje wykonanie więźby?

Dach zdecydowanie nie należy do inwestycji tanich. Skoro jednak powstać ma budynek, to trzeba go w kosztorysie uwzględnić. Jak w każdym przypadku – ostateczny koszt zakupu materiałów oraz robocizny zależeć będzie od kilku czynników. Trzeba jednak liczyć się z kosztami od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czynniki, od których zależy cena

Jednym z najważniejszych czynników determinujących cenę jest lokalizacja budynku – ceny drewna, materiałów i robocizny różnią się w poszczególnych regionach kraju. Ale nie mniej istotny jest rodzaj konstrukcji dachu. Ceny zaczynają się od 30 – 70 zł/m2 za dach dwuspadowy po ok. 110 zł/m2 za dach czterospadowy. Trudno jest natomiast oszacować cenę dachu wielospadowego. Podane ceny są oczywiście orientacyjne – zawsze dokonuje się wyceny indywidualnej, ponieważ nie ma dwóch identycznych dachów.

Różnice wynikają również z rodzaju wybranego drewna, z którego zrobione są krokwie, wiązary, belki i inne elementy konstrukcji. Mniej zapłacimy za tarcicę sosnową niż za elementy z drewna suszonego i klejonego KVH. Różnice wynikać będą oczywiście również z powierzchni samego dachu, czyli ilości drewna potrzebnego do postawienia konstrukcji.

Podsumowanie

Znacie już podstawowe rodzaje więźby dachowej, wiecie czym ona jest i jakie spełnia funkcje. Jedno jest pewne – akurat na budowie więźby oszczędzać nie wolno. W połączeniu z pokryciem dachowym stanowi ochronę domu i jego mieszkańców przed wszelkimi niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Aby jednak mogła dobrze spełniać powierzone jej zadanie, musi być wykonana z dobrej jakości materiałów zamontowanych zgodnie ze sztuką budowlaną.

Najnowsze na blogu

5/5 - (12 votes)