Przy budowie domów z bali warto pamiętać o jak najlepszym wykorzystaniu naturalnego oświetlenia

Koszt utrzymania domu z bali

Domy drewniane, zdaniem wielu, mają w sobie to coś. Faktem jest, że drewniane konstrukcje, a zwłaszcza efektowne domy z bali, to budynki, które przyciągają oko, niezależnie od tego czy są perełkami zdobiącymi strome górskie zbocza, czy wdzięcznymi akcentami wkomponowanymi w krajobraz nizinny.

Dzięki swojemu wyjątkowemu urokowi — na który składa się intrygująca kombinacja swojskości i majestatycznego wyglądu doprawionych nutką góralskiej zadziorności — domy z bali drewnianych to opcja, którą coraz chętniej rozważają osoby z rozbudzonym apetytem na wymarzony dom. Czy wizja zamieszkania w drewnianym domu z bali jest możliwa do zrealizowania? Oczywiście, że tak! Jesteśmy doświadczonymi specjalistami w budowaniu domów tego typu, więc jeśli marzysz o własnych czterech ścianach (drewnianych, naturalnie), koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą.

Najpierw jednak koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dlaczego? Cóż, choć ich popularność miarowo rośnie, domy z bali przez wielu uważane są za inwestycje niezwykle kosztowne — i nie chodzi tu tylko o budżet pozwalający na wybudowanie domu tego typu, ale przede wszystkim o kwestie związane z kosztami jego utrzymania i eksploatowania. Idziemy o zakład, że w Twojej głowie na pewno rodzi się teraz wiele pytań i wątpliwości z tej drugiej kategorii. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, by pomóc Ci rozwiązać tego rodzaju dylematy.

Czym się charakteryzuje dom z bali?

Dom z bali drewnianych to konstrukcja, do której postawienia wykorzystuje się potężne pnie o różnej grubości i z różnych gatunków drzew, które najpierw muszą być sezonowane, by osiągnęły odpowiedni poziom wilgotności. Proces produkcji bali drewnianych obejmuje ręczne obrabianie i dopasowywanie każdego z nich, w taki sposób, by sprostać wymaganiom klienta i założeniom projektowym. Budowa domu z bali przebiega stosunkowo szybko, głównie dlatego, że montaż domu nie wymaga zależnych od kaprysów pogody prac murarskich. Tempo wznoszenia takich konstrukcji jest więc szybsze niż w przypadku domów murowanych. Napomknijmy jeszcze, że wśród budynków tego typu można spotkać zarówno domy całoroczne, jak i te użytkowane sezonowo. Przejdźmy teraz do konkretów, czyli kosztów, jakie generuje użytkowanie domu z bali.

Koszty ogrzewania w okresie zimowym

Ogrzewanie to zwykle ten aspekt utrzymania domu, który wymaga sporego nakładu finansowego. Chcemy, by zimą we własnym domu było nam ciepło, niezależnie od tego czy jesteśmy mieszkańcami domów murowanych, czy tych wykonanych z litego drewna.

I tu domy z bali zdobywają pierwszy punkt, bowiem drewno słynie ze swoich właściwości izolacyjnych — nagrzewa się znacznie szybciej niż cegła i dłużej zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu można ograniczyć korzystanie z urządzeń grzewczych. Jeśli więc dodatkowo zadbamy o właściwe zaizolowanie konstrukcji odpowiednimi materiałami ociepleniowymi (a przez wzgląd na surowość warunków atmosferycznych i w celu zapewnienia sobie maksimum komfortu, zdecydowanie warto zdecydować się na ocieplenie domu), koszty ogrzewania budynku będą znacznie niższe.

Dom drewniany wykonany z bali to doskonała alternatywa dla domu murowanego

Odpowiednia konserwacja

Drewno, choć piękne, jest też materiałem wymagającym. Chcąc przez długie lata cieszyć się jego doskonałym wyglądem, należy pamiętać o regularnych zabiegach konserwacyjnych, które uodparniają drewno na szkodliwe działanie wilgoci i zapobiegają utracie jego właściwości termoizolacyjnych. Koszt impregnacji zależy od wielkości domu oraz rodzaju i jakości wykorzystanych do tego celu środków, ale biorąc pod uwagę fakt, że zwykle zabieg wykonuje się raz na kilka lat (od 5 do 10), nie jest to wydatek szczególnie obciążający domowy budżet.

Poza impregnacją trzeba też pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego konstrukcji, ponieważ może się okazać, że niektóre fragmenty uległy uszkodzeniu lub zainfekowaniu przez insekty. W takim przypadku zwykle konieczna jest wymiana takich fragmentów, po to, by nie dopuścić do zniszczenia innych elementów budynku, co z kolei wygenerowałoby większe koszty naprawy.

Drewniane domy wymagają konserwacji, by na przestrzeni lat pozostawały w dobrym stanie

Eksploatacja domu z bali — sposoby na obniżenie kosztów

Planując budowę domu, warto uwzględnić czynniki, dzięki którym będzie można zredukować przyszłe koszty jego eksploatacji.

Przykładem takiej roztropności jest zaprojektowanie budynku w taki sposób, aby największe okna skierowane były na południe, dzięki czemu wnętrze domu będzie nie tylko lepiej doświetlone, ale wykorzystana zostanie też moc grzewcza słońca. Odpowiednie położenie domu zmniejszy zużycie energii i obniży wysokość rachunków za ogrzewanie.

Decydując się na wybór bali, warto pamiętać, że wpływ na efekty cieplne ma grubość ściany. Zasadniczo, im grubsze bale, tym lepsza akumulacja ciepła, zakładając oczywiście, że połączenia między balami są szczelne, a elementy takie jak okna, drzwi czy dach zabezpieczone tak, by ciepło nie uciekało na zewnątrz. Mając to na uwadze, warto zasięgnąć fachowej porady specjalistów i dokonać wyboru, który pozwoli nam w przyszłości więcej zaoszczędzić. Nie bez znaczenia jest też wybór materiału, czyli rodzaju drzewa, gdyż różnią się one od siebie pod wieloma względami, na przykład wytrzymałością, odpornością na drobnoustroje czy strukturą. Konsultacja z fachowcem pozwoli ocenić jakość konkretnego gatunku drzewa i przewidzieć potencjalne koszty związane z eksploatacją domu.

Planowanie budowy domu powinno odbywać się równolegle z planowaniem wdrażania różnych technologii, dzięki którym użytkowanie domu z bali będzie generowało mniej kosztów. Wśród wartych przemyślenia rozwiązań jest choćby instalacja paneli fotowoltaicznych, systemu rekuperacji powietrza czy ekologicznej pompy ciepła.

 

Ściany wykonane z drewnianych bali świetnie zatrzymują ciepło, co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania

Twój drewniany dom z bali

Budowa domu, i to niezależnie od jego rodzaju, zawsze łączy się z koniecznością podjęcia wielu starannie przemyślanych decyzji i pogodzenia się z wydatkami. Nie inaczej jest w przypadku domu z bali, zwłaszcza jeśli zależy nam na materiałach wysokiej jakości i usługach wyspecjalizowanej ekipy. Tak po prostu być musi.

Dobrze jednak od początku widzieć światełko w tunelu. A w przypadku domów z bali, to światełko jaśnieje wielce obiecująco! Dlaczego? Ponieważ koszty użytkowania domu z bali będą dla Twojego portfela mniejszym obciążeniem, niż sądzisz. Obniżenie kosztów ogrzewania, możliwość zastosowania energooszczędnych rozwiązań technologicznych, konserwacja, która wcale nie będzie z zatrważającą częstotliwością wgryzać się w Twój budżet — te czynniki zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, planując budowę domu. No więc, czy oczami wyobraźni widzisz już na swojej działce urokliwy dom z bali? Jeśli tak, służymy pomocą!

Najnowsze na blogu

5/5 - (11 votes)