dach góralski

Dach góralski w domu z bali – jak powinien wyglądać?

Tradycyjne domy góralskie coraz częściej można ujrzeć nie tylko w górach. Technologia domów z bali staje się coraz popularniejsza w wielu zakątkach Polski…

Decydując się na budowę domu w góralskim stylu, należy przede wszystkim zapoznać się ze specyfiką architektury góralskiej, a w szczególności z konstrukcją dachu, który chroni dom przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i utratą ciepła. Jaki powinien być dach góralski i z jakiego materiału go wykonać?

Dach góralski – jakie powinien mieć cechy?

Domy góralskie z bali zwykle kojarzą nam się z ciepłą atmosferą i przyjemnym zapachem drewna. Tego typu konstrukcje są popularne szczególnie na Podhalu, gdzie buduje się zarówno drewniane domy dla całej rodziny, jak i małe domki wypoczynkowe. Każdy projekt domu w góralskim stylu posiada drewniany dach, który wykorzystuje się także w tradycyjnych, murowanych budynkach.

Fenomen dachów w stylu góralskim polega na ich właściwościach. Dachy z drewna to przede wszystkim wysoka wytrzymałość i jednocześnie małe obciążenie dla całej konstrukcji domu. Drewno jest doskonałym, naturalnym izolatorem ciepła, dzięki czemu nie trzeba martwić się o wychładzanie pomieszczeń w przypadku niepogody. Ponadto domy z dachem drewnianym są ekologiczne i świetnie sprawdzają się przy osobach z alergiami, a także wyróżniają się doskonałym designem.

Konstrukcja dachu góralskiego

Podstawą dachu z drewna zwykle są tzw. wiązary w kształcie trójkątów, które tworzy się poprzez zetknięcie w ich górnej części dwóch krokwi. Opiera się je o tzw. murłatę, biegnącą wzdłuż ścian. Krokwie zwykle dodatkowo się wzmacnia, a wiązary łączy się, zapewniając stabilność całego poszycia. Aby zamontować pokrycie dachowe, wykorzystuje się mocowane do krokwi łaty, a w zależności od wybranego materiału, nierzadko stosuje się pełne deskowanie lub tzw. kontrłaty. Wykonanie więźby dachowej wymaga użycia drewna o optymalnym poziomie wilgotności i z równolegle ułożonymi włóknami. Pozwala to na utrzymanie konstrukcji przez długi czas w doskonałej kondycji bez konieczności częstej konserwacji.

Z czego wykonać tradycyjne góralskie pokrycie dachowe?

Dachy góralskie są nie tylko ekologiczne i praktyczne, ale także doskonale się prezentują. Wszystko za sprawą materiałów, które stosuje się do ich budowy. W projektach drewnianych dachów doskonale sprawdzają się gonty drewniane i łupane, które są świetną alternatywą dla tradycyjnych stalowych dachówek.

Gont drewniany

Gont drewniany to nic innego jak deseczka z drewna iglastego, cechująca się charakterystycznym wpustem, umożliwiającym łączenie elementów. W budowie dachu z drewna wyróżniamy gont cięty, który wykonuje się z balika o gładkiej powierzchni, jednak metoda produkcji często narusza naturalne włókna drzewa, a także gont łupany. Wytwarza się go ręcznie lub maszynowo, a formowanie nie wpływa na przebieg włókien. To zdecydowanie bardziej wytrzymałe rozwiązanie, gdyż materiał nie zatrzymuje w sobie wody, tym samym będąc odporniejszym na wszelkie choroby grzybicze. Co więcej, gont łupany nie wykazuje tendencji do pękania pod wpływem słońca, a także jest odporny na wiatr lub śnieg i mróz.

Montaż gontów drewnianych musi zostać wykonany przez fachowców, zwłaszcza przy dachach o niskim nachyleniu. Wówczas gonty muszą mieć zapewnioną odpowiednią wentylację i impregnację. Tradycyjne gonty drewniane wykonuje się z twardego, a zarazem elastycznego drewna modrzewiowego, a także z drewna sosnowego, cedrowego, jodłowego i dębowego.

dach pod gont drewniany

Gonty łupane

Gonty łupane to rodzaj deski, której przekrój przypomina klin. Tego typu materiał pozwala na uzyskanie ekskluzywnego pokrycia dachowego, który wyróżnia charakterystyczny design. Warto wspomnieć, że gonty łupane spotkać można na domach i kościołach nawet sprzed kilkuset lat, co świadczy o niezwykłej wytrzymałości materiału. Odpowiednie ułożenie tego typu gontów nie tylko wpływa na ogólny wygląd budynku, ale także chroni go przed czynnikami atmosferycznymi. Co więcej, odpowiednio zabezpieczone chronią dom przed ogniem. Najczęściej w budowie dachu wykorzystuje się łupane gonty modrzewiowe, świerkowe, lub osikowe, które cechują się dobrą izolacją termiczną i akustyczną.

gonty drewniane

Ile kosztuje tradycyjne góralskie poszycie dachowe?

Cena dachu z drewna różni się w zależności od rodzaju użytego materiału, jego wielkości i sposobu impregnacji. Za metr kwadratowy gontów drewnianych zapłacimy już od 55 złotych, co pozwala na zbudowanie ekologicznego i wyjątkowego poszycia w stosunkowo niskiej cenie.

Dach w stylu góralskim – podsumowanie

Tradycyjne domy góralskie budowane są w Polsce od setek lat. To nic dziwnego, gdyż wyróżniają je świetne parametry techniczne, wytrzymałość i ponadczasowy design. Podczas budowy domu z drewna należy skupić uwagę na dachu, który ma ogromne znaczenie dla całej konstrukcji. Wybór odpowiednich materiałów i doświadczonej ekipy budowlanej pozwoli na zbudowanie mocnego poszycia, który ochroni cały budynek przed czynnikami zewnętrznymi.

Najnowsze na blogu

4.6/5 - (11 votes)