Dom drewniany - wady i zalety

Dom z drewna – wady i zalety

Każdy z nas marzy o wybudowaniu w przyszłości własnego domu, z ogrodem i miejscem na relaks. Coraz większą popularnością cieszą się drewniane domy, które nie tylko doskonale się prezentują, ale są również bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Jak wygląda budowa konstrukcji z drewna i jakie są wady i zalety domów drewnianych?

Budowa domu drewnianego

Choć zwykle domy drewniane kojarzą nam się z górami, wsiami i domkami letniskowymi to warto zaznaczyć, że nawet miłośnicy nowoczesnych konstrukcji znajdą projekt domu całorocznego dla siebie. Domy z drewna można zaprojektować tak, aby wyglądały sielankowo, rustykalnie i starodawnie, ale także, z wykorzystaniem konkretnych konstrukcji, można stworzyć luksusową i nowoczesną przestrzeń do życia. W domach drewnianych można zamontować zarówno tradycyjne okna skrzydłowe lub plastikowe, jak i okna okrągłe czy tworzące “szklaną ścianę”. Wybór należy do Ciebie! Na czym polega budowa domów z drewna krok po kroku?

Drewniane domy mieszkalne – budowa krok po kroku

Rozpoczynając budowę domu z drewna, podstawą jest znalezienie dobrej firmy, która specjalizuje się w technologii szkieletowej. Budowa domu drewnianego wymaga dużej dokładności, a na rynku wciąż brakuje firm, które mają doświadczenie w takich projektach, a to może przełożyć się na problemy z konstrukcją w przyszłości.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia budowy domu i wylanie fundamentów. Mogą to być zarówno ławy, jak i płyty fundamentowe. Konstrukcja domów drewnianych i montaż samego budynku nie wymaga stosowania zapraw murarskich czy szeroko pojętej technologii murowanej, dlatego dom drewniany może stanąć na fundamentach już w kilka godzin.

Gdy konstrukcja domu stanie już na fundamentach, czas na wybór pokrycia dachowego i okien. Oczywiście można wybrać standardowe dachówki ceramiczne lub poszycia metalowe, ale cały efekt domu drewnianego dopełni szybki w montażu i zdecydowanie wysokiej jakości gont drewniany. Co więcej, pozwoli on zachować ekologiczny charakter całej konstrukcji. Szczególną popularnością cieszą się tradycyjne gonty łupane. W przypadku okien – tak jak pisaliśmy wyżej – wybór zależy od fantazji właściciela 🙂

Zakończenie budowy stanowi zadbanie o wszelkie wewnętrzne instalacje i urządzenie budynku według własnych preferencji. Domy drewniane tworzą niezwykle przytulny klimat zarówno z zewnątrz, jak i od środka, dlatego dobranie do nich odpowiednich mebli nie powinno sprawić najmniejszych problemów!

Domy drewniane – rodzaje konstrukcji

Przy budowie domu z drewna duże znaczenie ma wybór podstawowej konstrukcji, gdyż wpływa ona zarówno na wytrzymałość domu, jak i na jego koszt i czas budowy. Wyróżniamy:

  • Domy drewniane z bali – dom z bali to coraz częstszy i najlepszy wybór, jeśli mówimy o budowie domu z użyciem technologii drewnianej. Niewątpliwie największą zaletą domów z bali są podstawowe materiały konstrukcyjne wykorzystywane w budowie. Nie ulega wątpliwości, że dobre jakościowo materiały są podstawą sukcesu, a takie właśnie używane są do budowy domu z bali. Drewno sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe jest znacznie trwalsze niż inne rodzaje drewna, a dom będzie mógł służyć przez długie dziesięciolecia. Do wyboru znajdziesz bale z drewna surowego (które wysycha po wybudowaniu domu), a także bale z drewna suszonego (o wilgotności poniżej 20%). Co więcej, na rynku dostępne są bale o różnych kształtach – okrągłe, owalne czy kwadratowe, które można dobierać w zależności od preferencji. Czas budowy domu z bali jest dość krótki, jednak wymaga ona dużej precyzji, aby uniknąć poważnych usterek.
Dom drewniany z bali
Dom drewniany z bali
  • Dom szkieletowy – Prosta konstrukcja, zazwyczaj wykonana z drewna litego i wypełniona izolacją cieplną. Zaletą takich domów jest niewątpliwie krótki czas budowy, a przy domu szkieletowym fundamenty nie muszą być bardzo masywne. Warto jednak mieć na uwadze to, że taki dom jest zdecydowanie mniej odporny na wychładzanie i trudne do usunięcia zawilgocenie.
  • Dom modułowy – Jego konstrukcja zazwyczaj w całości powstaje w fabryce, gdzie łączy się elementy budynku, montuje się okna, dach, czy drzwi, a następnie tak przygotowany dom przewozi się na działkę klienta. Jedną z zalet takiego wyboru jest możliwość oszacowania kosztu końcowego budowy i czasu postawienia domu już na etapie projektu.

Zalety domów drewnianych

Niewątpliwie domy z drewna posiadają liczne zalety, które potwierdzają, że zastosowanie technologii drewnianej jest dobrym wyborem przy projektowaniu domu całorocznego. Oto najważniejsze z nich.

Skrócenie czasu budowy

Domy drewniane wyróżnia przede wszystkim krótszy czas budowy niż przy wyborze domu murowanego. Drewno wykorzystywane do konstrukcji nie wymaga czasu na “związanie” elementów. Przy dobrej organizacji dom murowany można wybudować w rok, jednak zazwyczaj ten czas się wydłuża. Tymczasem dom drewniany można wybudować już w około 3 miesiące. Warto zaznaczyć, że budynki z drewna można postawić zarówno w lecie, jak i w zimie, gdyż pora roku nie ma wpływu na sukcesywność budowy.

Koszt budowy

Domy z drewna budowane są na zdecydowanie lżejszych fundamentach, a to oznacza, że koszt ich wybudowania będzie znacznie mniejszy. Co więcej, parterowe domy szkieletowe mogą być nawet kilkukrotnie tańsze niż domy murowane o podobnej powierzchni całkowitej. W ofercie firm znaleźć można projekty konstrukcji nawet do 100 tys. zł. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na solidniejsze materiały lub wystrój wnętrz.

Specyficzny mikroklimat = lepsze zdrowie

Jedną z największych zalet mieszkania w domu drewnianym jest funkcjonowanie w miejscu, które samo dba o Twoje zdrowie! Dzieje się to za sprawą samoregulacji wilgotności, dobrego obiegu powietrza i samoczynnego wytwarzania korzystnych dla zdrowia olejków eterycznych. Przykładowo, żywica pochodząca z drzew iglastych ułatwia oddychanie i działa przeciwbakteryjnie. Częstym problemem domów murowanych jest wilgoć, a nielikwidowana powoduje pojawianie się niebezpiecznej dla zdrowia pleśni i innych grzybów.

Szybkie nagrzewanie w zimie i trzymanie chłodu w lecie

Drewniany dom to gwarancja dobrej izolacji. Oznacza to, że nawet po wyłączeniu ogrzewania w zimie po krótkim czasie dom zatrzyma ciepło na bardzo długo. Z kolei w lecie gorące powietrze nie przedostanie się do wewnątrz i nie spowoduje uczucia duszności. W drewnianym budownictwie dobra izolacja jest elementem, który pozwala zaoszczędzić wydatki związane ze zużyciem energii.

Łatwość przebudowy budynków

Budownictwo drewniane pozwala na szybkie przebudowanie lub rozbudowanie budynków, a także na ich sprawne odnowienie. Zlikwidowanie lub dobudowanie ścian w drewnianym domu jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku domów murowanych.

Wady i zalety domu z drewna

Wady domów drewnianych

Choć pomysł wybudowania domu z drewna ma wiele zalet, warto wspomnieć o możliwych trudnościach. Są to przede wszystkim wspomniane wyżej problemy ze znalezieniem rzetelnego wykonawcy, który zadba o projekt i wykonanie domu. Budownictwo drewniane w Polsce dopiero zyskuje na popularności, stąd też tak mało doświadczonych specjalistów w porównaniu do firm specjalizujących się w budowaniu domów murowanych.

Innym problemem może być lokalizacja. Jeśli pragniesz wybudować dom na działce, która znajduje się pośród budynków murowanych, możesz mieć problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę, gdyż Twój budynek musi wpisywać się w estetykę całego osiedla. Chcąc wybudować dom drewniany, zadbaj o znalezienie działki w odpowiedniej lokalizacji.

Dla niektórych wadę stanowić może konieczność konserwacji domu. Drewno jest materiałem wymagającym, dlatego co 5-10 lat należy je zaimpregnować, abyś mógł cieszyć się jego wytrzymałością przez wiele lat.

Ciekawostka: Domy z drewna zachowują świetną kondycję przez ok. 100 lat, a te wykonane z najlepszej jakości materiałów – nawet 300 lat!

Podsumowanie

Drewniany dom to marzenie wielu osób. Piękny zapach, efektowny wygląd, krótki czas budowy i świetne właściwości termoizolacyjne to tylko niektóre z jego zalet. Coraz częściej w Polsce napotkać można efektowne domy z drewna, które są nie tylko ekologiczne, ale i zadbają o zdrowie domowników. Choć budowa drewnianego domu wymaga sporej wiedzy, z pomocą dobrej firmy budowlanej możesz stworzyć niesamowite i własne “cztery kąty”!

Przeczytaj także

4.9/5 - (10 votes)