dom z dachem z gontu drewnianego

Impregnacja dachu z gontów drewnianych

Gonty drewniane przeżywają prawdziwy renesans. Obecnie łączy się je nie tylko z drewnem, ale również z betonem, szkłem czy kamieniem. Gonty mogą pełnić nie tylko funkcję pokrycia dachu, mogą tworzyć elementy elewacji lub pokrywać całą elewację. Decydując się na dach z gontu drewnianego, musimy pamiętać, aby zabezpieczyć go przed niekorzystnymi wpływami warunków atmosferycznych, owadami drewnożernymi i naroślami.

Choć gont drewniany jest niezwykle wdzięcznym pokryciem dachowym i potrafi przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, aby zapewnić mu trwałość, musimy o niego odpowiednio zadbać. W jaki sposób przygotować gont do impregnacji? Czy każdy rodzaj gontu trzeba impregnować? Sprawdź koniecznie!

Czym jest gont drewniany?

Gontem nazywamy deski drewniane o przekroju w kształcie klina. Przed położeniem, deseczki zostają spreparowane i przygotowywane w taki sposób, aby mogły zostać odpowiednio ze sobą połączone. Ze względu na technikę wytwarzania, gonty drewniane podzielić można na cięte (o gładkiej powierzchni) oraz gonty łupane (o chropowatej powierzchni). Te drugie są formowane zgodnie z naturalnym przebiegiem włókna, dlatego będą znacznie trwalsze.

Uwzględniając rodzaj drewna, z jakiego powstał gont, wyróżniamy:

 • gonty świerkowe,
 • gonty modrzewiowe,
 • gonty grabowe,
 • gonty sosnowe,
 • gonty osikowe,
 • gonty z drewna dębowego,
 • gonty z drewna jodłowego.

Montaż gontów drewnianych powinien zostać przeprowadzony przez specjalistę, ponieważ ilość warstw gontów będzie zależała od kąta nachylenia połaci, a dach będzie wymagał prawidłowej wentylacji (m.in. po to, aby woda mogła z niego szybko odparować). Należy zastosować odpowiednie odstępy pomiędzy gwoździami i przykryć je kolejnym rzędem gontów. Nie wolno zapomnieć także o tym, by nie uszkodzić drewna. Zbyt głębokie umiejscowienia gwoździa może doprowadzić nawet do rozerwania materiału, dlatego pomoc fachowców w pokryciu dachu będzie nieoceniona.

Zalety gontów drewnianych

 • Gont drewniany jest bardzo trwały i ponadczasowy (regularna impregnacja sprawia, że gont zostaje zabezpieczony na wiele lat),
 • to materiał ekologiczny i przyjazny środowisku, wykorzystywany przy budowie nowoczesnych domów,
 • gonty drewniane są niezwykle klimatycznym i ekskluzywnym rozwiązaniem, które wraca do łask,
 • to bardzo lekki materiał, dlatego nie wpływa nadmiernie na obciążenie więźby,
 • gont jest klasyczny i elegancki, dlatego sprawdzi się na każdym dachu i coraz częściej wykorzystywane jest w nowoczesnej architekturze.

Dlaczego warto impregnować gonty drewniane?

Impregnacja zabezpiecza drewno i sprawia, że staje się ono odporne na działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, dzięki impregnacji przywracamy naturalny kolor materiału i zapewniamy znacznie większą szczelność pokrycia.

Regularna impregnacja chroni także materiał przed niepożądanymi naroślami organiczno-biologicznymi, szkodliwym działaniem owadów, mchów, grzybów czy glonów. Usuwanie zanieczyszczeń i impregnacja powierzchni sprawia, że proces naturalnej degradacji drewna jest znacznie wolniejszy, a korzenie roślin i mchu, które wypełniają szpary między deskami, nie zniszczą struktury drewna oraz nie będą przyczyniać się do gromadzenia wilgoci w zakamarkach. Pielęgnacja dachu z gontu pozwala również pozbyć się pozostałości zabrudzeń powykonawczych oraz tych, spowodowanych np. przez deszcz. Zabrudzenia widoczne są szczególnie na dachach o mniejszym spadku.

zaniedbany gont dachowy

Drewno z czasem traci swoje walory estetyczne, pojawiają się na nim osady, a barwa staje się szara i mało wyrazista. Na goncie swój ślad pozostawiają też promienie UV, a także wielokrotne namakanie oraz wysychanie powierzchni wskutek deszczu. Czasem zabrudzenia spowodowane są również zalegającym śniegiem. To sprawia, że po latach użytkowania konieczne jest przywrócenie naturalnego koloru.

Odpowiednio dobrany impregnat chroni powierzchnię przed biologiczną korozją, zapewnia hydrofobowość dachu, zwiększa jego żywotność i zapobiega pękaniu.

Czy wszystkie pokrycia dachowe z gontu wymagają impregnacji?

Uważa się, że drewno z jodły, modrzewia i dębu nie będzie wymagało impregnacji, natomiast dachy z gontów świerkowych, osikowych czy sosnowych powinny być impregnowane co ok. 10 lat, a najlepiej zawsze wówczas, gdy zauważymy na nich jakiekolwiek niepokojące zmiany.

Warto więc co jakiś czas dokonać przeglądu dachu oraz czyścić każdy dach z narośli organicznych. Regularnie obserwujmy również obecny stan gontu, to pozwoli nam cieszyć się eleganckim stylem budynku przez następne lata.

Impregnacja dachu z gontu drewnianego – od czego zacząć?

Pielęgnacja i impregnowanie dachu bywa procesem czasochłonnym i niebezpiecznym, dlatego wykonując samodzielnie pracę na wysokościach należy, być niezwykle ostrożnym. W miarę możliwości korzystajmy jednak z pomocy firm, które specjalizują się w wykonywaniu takich usług.

Czyszczenie gontów

Czyszczenie gontów drewnianych to jeden z podstawowych zabiegów w procesie ich pielęgnacji. Dzięki niemu pozbywamy się kurzu, grzybów, mchu i wszystkich innych zanieczyszczeń. Ważne, aby ten etap pracy przeprowadzić bardzo dokładnie. Niewskazana jest impregnacja dachu zanieczyszczonego. Następnie należy dokładnie zabezpieczyć okna dachowe, kominy (wykonane z innego materiału niż gont), parapety oraz podjazd. Jeżeli jednak kominy czy elewacje również są pokryte gontem, także zaleca się ich czyszczenie oraz impregnację.

Impregnat

Aby sprawnie, szybko i skutecznie zabezpieczyć pokrycie, warto wybrać do impregnacji preparat wielofunkcyjny. Impregnat musi być przeznaczony do drewna, które znajduje się na zewnątrz i narażone jest na działanie zmiennych zjawisk atmosferycznych oraz grzybów, pleśni czy owadów. Warto też zabezpieczyć dach przed działaniem płomieni, dlatego wybrany impregnat powinien spełniać również i tę funkcję.

Lakier

Ostatnim etapem jest nałożenie lakieru lub lakierobejcy. Nie zawsze jest to konieczny zabieg, ale warto z niego skorzystać. Lakier dodatkowo zabezpiecza nasz gont przed wszelkimi zanieczyszczeniami oraz niekorzystnym wpływem zmieniającej się pogody, a do tego sprawia, że kolor i blask naturalnego drewna zachowany jest na dłużej.

wiejski domek

Podsumowanie

Dach zabezpiecza cały dom, ściany, elewację oraz elementy szkieletu przed deszczem, śniegiem, słońcem, gradem i nie tylko. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze pokrycie było w pełni chronione przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz naroślami i owadami.


Długość użytkowania dachu z gontu zależy przede wszystkim od tego, czy odpowiednio o niego zadbamy. Pamiętajmy więc o regularnym przeglądzie, oczyszczaniu oraz impregnacji.


Nasz dach pokryty drewnianym gontem posłuży nam wówczas nawet przez kilkadziesiąt lat!

Przeczytaj także

5/5 - (9 votes)