Łączenie bali drewnianych – technologie

Mimo upływu czasu domy drewniane nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Choć wydawać by się mogło, że zdobią jedynie tereny podhalańskie, to tak naprawdę możemy spotkać je w każdym zakątku Polski. Domy z bali mogą być zachowane zarówno w górskim, jak i nowoczesnym stylu. Tego typu zabudowania wyróżnia estetyczny wygląd oraz bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Planując budowę domu z bali, inwestorzy muszą zmierzyć się z wieloma ważnymi decyzjami, które niekoniecznie są łatwe. Jedną z takich jest wybór technologii łączenia bali drewnianych. Metoda łączenia poszczególnych elementów przekłada się między innymi na trwałość budynku. Jakie są najpopularniejsze technologie łączenia bali? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Co to jest bal drewniany?

Zanim przejdziemy do przedstawienia najpopularniejszych metod łączenia bali drewnianych, najpierw warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę są. Inaczej mówiąc, to elementy konstrukcyjne z drewna przeznaczone do budowania i wykańczania budynków mieszkalnych. Najczęściej posiadają przekrój od 5 do 10 cm. Wyróżniamy różne typy bali – okrągłe, płaskie i półokrągłe. Możemy je także podzielić na lite oraz klejone. Od tego, na jaki kształt bali się zdecydujemy, zależeć będzie finalny wygląd budynku.

Do produkcji bali zazwyczaj używa się drewna świerkowego, sosnowego, jodłowego lub modrzewiowego, gdyż takie osiąga najlepsze parametry wytrzymałościowe. Warto wiedzieć, że przed laty domy drewniane wznoszono z drewna drzew liściastych, a więc jesionu, czy też dębu. Bale występują w wersji zarówno z ociepleniem, jak i bez. W przypadku tych drugich konieczne będzie umieszczenie pomiędzy poszczególnymi elementami pianek uszczelniających.

Najczęściej spotykane przekroje bali z litego drewna

  • Bale okrągłe – mogą być pełne, dwustronnie zaokrąglone, a także prostokątne lub ze ściętymi krawędziami. W większości przypadków posiadają średnicę nie mniejszą niż 14 cm. Są także bardzo ciężkie i trudne, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Niemniej jednak domy z bali okrągłych prezentują się zjawiskowo. Tego typu zabudowania w dużym stopniu nawiązują do typowych, góralskich chatek.
  • Bale płaskie – tzw. “płazy” to elementy konstrukcyjne płaskie z obu stron. Ten rodzaj bali będzie idealnym wyborem, jeśli zależy nam na postawieniu domu drewnianego w nowoczesnym stylu.
  • Bale półokrągłe – to nic innego, jak połączenie dwóch powyższych rozwiązań.
  • Bale lite – pod tym pojęciem kryje się w pełni naturalny surowiec – wysokiej klasy drewno, posiadające znakomite parametry wytrzymałościowe. Bale lite są solidne, odporne na uszkodzenia oraz wykrzywianie. Odznaczają się również wysoką estetyką.
  • Bale klejone – to zaawansowany technicznie materiał. Nadaje się do budowy domów letniskowych oraz całorocznych. Bale klejone posiadają wiele zalet – są odporne na nacisk, odkształcenia, ogień i korozję. Nie wymagają też dodatkowej impregnacji.

Najpopularniejsze technologie łączeń bali drewnianych

Tak, jak zostało wspomniane na wstępie, wybór technologii łączenia bali drewnianych to jedna z najważniejszych decyzji, z jaką przyjdzie zmierzyć się inwestorowi podczas budowy domu. Nie od dziś wiadomo, że szczelność połączeń gwarantuje ciepłe i funkcjonalne wnętrze. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie jeśli planujemy użytkować drewniany dom przez cały rok. Warto znać podstawowe metody łączenia bali, gdyż ułatwi nam to podjęcie ostatecznego wyboru. Oprócz tego, równie istotna jest grubość bali, ich kształt, jak również technologia obróbki. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby łączenia drewna.

budowa domu z bali

Bale łączone na obłap

Jedną z popularnych technologii łączenia bali jest metoda na obłap. Odznacza się jednak niższą wytrzymałością i precyzją wykonania w porównaniu do techniki obcych piór. W tym przypadku jako materiał izolacyjny wykorzystuje się wełnę owczą. Zaletą może być tutaj cena, która jest stosunkowo niska.

Bale łączone za pomocą obcych piór

Kolejną technologią, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów, to technika łączenia z wykorzystaniem obcych piór (najczęściej dwóch). Pomiędzy poszczególne elementy konstrukcyjne wykorzystuje się materiał izolujący – filc, wełnę lub piankę rozprężającą. Należy wiedzieć, że bale łączone za pomocą obcych piór nie ulegają uszkodzeniu podczas pracy. W przypadku bali okrągłych niestety mogą pękać. Wybierając tę metodę, należy liczyć się z tym, iż istnieje spore ryzyko przeciekania wody wewnątrz domu. Olbrzymie znaczenie ma tutaj odpowiednie wyprofilowanie połączeń. Dlatego też zadanie to najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, zajmującej się budową domów z bali.

Bale łączone za pomocą własnych piór

Wyróżniamy technologię łączenia bali za pomocą własnych piór. Podobnie, jak wyżej, w tym przypadku również stosowany jest ten sam materiał izolujący, czyli filc, wełna owcza lub wysokiej jakości pianka rozprężająca. Decydując się na tę technologię, trzeba wiedzieć, że pióra mogą pękać. W żadnym stopniu nie narusza to konstrukcji domu, lecz może przyczynić się do pogorszenia parametrów izolacyjnych. Należy również dodać, że wystające pióra od góry i wgłębienia od spodu zabezpieczają ściany zewnętrzne przed wodą i wilgocią.

Bale łączone za pomocą mszenia

Ostatnim sposobem łączenia bali drewnianych jest metoda za pomocą mszenia. Co to oznacza? W trakcie budowy domu pomiędzy drewnem pozostawiana jest kilkucentymetrowa szczelina, która następnie wypełniana jest przez budowlańca odpowiednim materiałem izolacyjnym. W przeszłości był to mech. Dziś natomiast fachowcy sięgają po wióry z drewna (najczęściej świerkowego). Wprawdzie rozwiązanie to wydaje się być imponujące, jednak nie gwarantuje dobrych parametrów izolacyjnych. Ponadto mało jest fachowców, którzy byliby w stanie poprawnie wykonać taką pracę. Wymaga to też sporych nakładów pieniężnych.

bale drewniane

Jaka metoda łączenia bali jest najlepsza?

Zapoznając się z wszystkimi metodami łączenia bali nasuwa się jedno pytanie – która metoda jest najlepsza? Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zdania są podzielone, gdyż u każdego inwestora sprawdzi się coś innego. Najczęściej jednak wybór pada na łączenie z zastosowaniem obcych piór lub własnych piór. Dom izolowany przy użyciu wysokiej jakości pianki rozprężającej, czy filcu zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, bardzo ważne jest, by każdy z elementów konstrukcyjnych był odpowiednio wyprofilowany. Liczy się przede wszystkim staranność i solidność wykonania. W przeciwnym razie nasz dom będzie po prostu nieszczelny, co generuje ogromne straty cieplne.

Łączenie drewna w narożach – co trzeba wiedzieć?

Wiemy już, jakie są najpopularniejsze technologie łączenia bali na prostych ścianach. Pozostała jeszcze jedna, dość istotna kwestia, a mianowicie naroża. Muszą być one solidne, pozbawione wszelkich przeciągów, doprowadzających do utraty ciepła. W miejscu, gdzie krzyżują się ściany zewnętrzne należy wyciąć otwory o odpowiednich wymiarach. Dzięki temu zostaną one “zablokowane” i uszczelnione. Przeważnie spotykamy narożniki w typie wieńca, czyli zazębione, które stykając się ze sobą tworzą słup lub jaskółczy ogon. Mogą też być z przerwą na mszenie lub zazębione ze słupem łącznym.

Podsumowanie

Popularność konstrukcji drewnianych nieustannie wzrasta. Nic dziwnego – materiał ten jest ponadczasowy i ekologiczny. Drewniane domy zachwycają prostotą. Mają również swój niepowtarzalny urok. Domy z bali buduje się z drewna sosnowego, świerkowego, jodłowego lub modrzewiowego. Mogą być okrągłe, półokrągłe i płaskie. Podczas wznoszenia budynku bardzo ważny jest wybór technologii łączenia drewnianych elementów. Wyróżniamy bale łączone techniką na obłap, za pomocą obcych piór, za pomocą własnych piór oraz za pomocą mszenia. Każde z rozwiązań posiada swoje wady i zalety. To, na jaki się zdecydujemy zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj także

4.6/5 - (10 votes)